LaLoba

Terapeutický koučink​

terapie

Život není jen procházka růžovým sadem a jeho nedílnou součástí jsou také těžké chvíle.
V ideálním případě jsou pro nás cennou zkušeností, kdy pocítíme podporu našeho okolí a utvrdíme si svoje sebevědomí a kompetence – náročnou situaci zvládneme a projdeme jí posíleni. Jenže ideál je někdy realitě vzdálený. 

Naše traumata často začínají už v dětství a dospívání. Zažíváme osamělost a odcizení, cítíme se odmítnutí, zrazení, nehodní lásky. Chybí nám přijetí, blízkost a bezpečí, zdravé hranice. Své negativní zkušenosti si promítáme do partnerských i jiných vztahů, včetně vztahu k sobě sama, a tak si do dalšího života neseme mnoho zranění, která zůstávají živá. A přibývají další. 

Naučili jsme se s nimi žít, některá jsme přijali za svoji součást, od jiných se odpojili, aby tolik nebolela. Mnohdy si je ani plně neuvědomujeme, přesto stále hluboce ovlivňují náš život, protože
v nás přetrvávají ve formě emočního náboje, který se v určitých situacích znovu vrací do našeho vědomého prožívání. 

V terapeutickém koučinku pracujeme právě s těmito emocemi, které vznikly v minulosti. Dostáváme se k nim většinou skrze naše tělo, zvědomujeme je a uvolňujeme, přepisujeme je prožitkem něčeho nového. Výsledkem je často nejen obrovská úleva psychická, ale mnohdy i fyzická, neboť naše psyché a naše tělo tvoří jeden celek. 

Tělo jako klíč

My, lidé západního světa, se často zacyklíme ve své mysli a zapomínáme komunikovat se svým tělem, kde se ukrývají informace o našich psychických i tělesných stavech. Práce s tělem a tělesným prožíváním je proto při práci s duší klíčová

Mnohdy jsou naše náročné situace spojeny s napětím, sevřením, bolestí, tlakem a dalšími nepříjemnými pocity v těle. Starosti jako by se v nás fyzicky „zabydlely“, není výjimkou, že somatizují v podobě různých zdravotních problémů a nemocí. 

Terapeutický koučink díky své orientaci na tělesné prožívání pomáhá spojit se s našimi pocity a transformovat je, což může v některých případech přinést i zmírnění fyzických obtíží. 

Nejedná se však o náhradu psychologické a zdravotní péče, ale o podpůrnou, doplňkovou terapii. 

Kdy je terapeutický koučink vhodný

Terapeutický koučink vhodný všude tam, kde si potřebujeme zpracovat jakékoliv těžké pocity (např. strach, úzkost, hněv, frustraci, smutek, pocity křivdy, viny apod.) v souvislosti s nějakou životní událostí nebo etapou.

Terapeutický koučink je rovněž vhodný doplněk klasické léčby a psychoterapie v případě, kdy klient trpí zdravotními obtížemi, jejich příčina není zřejmá (např. kožní problémy, různé bolesti – pohybového aparátu, hlavy, břicha aj., častá nachlazení, únava, sexuální dysfunkce, poruchy spánku, nebo chronická onemocnění jako jsou alergie, lupénka, revmatoidní artritida, gynekologické obtíže, onemocnění trávicího traktu a další. 

Vyhledat pomoc není žádná ostuda, ale naopak odvaha. Je to důkaz vůle ke změně. Tvůrcem té změny jste Vy a já Vám ráda budu na Vaší cestě empatickou a nesoudící průvodkyní. 

Vaše Míša LaLoba

Reference

„Hned napoprvé a online se Míše během několika minut podařilo vytvořit bezpečný prostor, a tak jsem se velmi rychle otevřela. Proces nabral vysoké obrátky. Je pro mne obecně těžké pojmenovat a rozpoznat vlastní emoce, Míša se nenechala odradit úhybnými manévry a trpělivě mě vracela zpět k sobě, do mého nitra. Dopřála mi dostatek času a podpory. Ještě nevím, co se dnes všechno odehrálo, ale věřím, že tohle ještě ukáže čas. Proces byl silný a rozhodně se těším na další setkání se sebou v doprovodu Míši. Děkuju, Jana.“