LaLoba

Sabotéři svobody: 2. díl – Chcivíc!

Vítejte u čtení seriálu o vnitřních bytostech, které nám někdy umí pořádně zatopit. Žijí v nás a s námi, často o nich vůbec nevíme, přesto významně ovlivňují náš život. Dnešní, v pořadí druhý, díl je věnován ostřílenému harcovníkovi, který nevynechá jedinou výzvu. Je jím Chcivíc neboli Hyper-Achiever. 

Tvrdě pracuj, abychom tě měli rádi!

Zatímco Ten, kterého bolí říct ne si lásku, uznání a náklonnost druhých snaží vydobýt pácháním dobra, Chcivíc má odlišnou strategii, jak si zajistit přijetí – klíčem k němu je pro něj výkon. Jenže když se zaměříme na výkon, někdy následně zjistíme, že jsme se ocitli v krysím kolečku, ze kterého není snadné vystoupit  čím více běžíme, tím rychleji se točí. 

Úspěšných lidí si druzí váží pro to, co dokázali. A tak je třeba být lepší. Dostat se výš, dál. Neustávat, makat.  Dobývat nové obzory. Na výkonu je totiž vždy co zlepšit. Pracovat ve větším tempu, dosáhnout větších úspěchů. Rozumět více věcem. Mít více majetku. Více zkušeností. Nebo třeba více milenců či milenek. Je toho tolik, co můžeme chtít mít nebo dokázat a je to… návykové.  Kdybychom přestali, náš svět se začne rozpadat. Jeho základy jsou totiž postavené na tom, jak nás vidí druzí. 

Strach, že nejsem dost dobrá/ý

 Asi tušíte, že žebřík, po kterém Vás Hyper-Achiever nutí šplhat, nemá žádný konec. Moment, kdy si řekne: „Tak, teď mám všechno a jsem spokojený“ – ten moment nepřijde. Protože mít všechno nelze, vždy je něco, co Chcivíci chybí a – jaká hrůza – druzí to mají. S tím si jeho sebevědomí založené na externích jistotách umí jen těžko poradit. Chcivíc se bojí. Má strach, že vlastně sám o sobě není tak hodnotný, jako druzí. Že za nic nestojí. Že to ostatní uvidí. A proto běží rychleji. 

Vystudoval/a jste magisterský obor? Druzí jsou ale doktoři, docenti! Absolvoval/a jste skvělé vzdělávání? Pche… vždyť Vám chybí správná akreditace. Máte fajn práci? Ale druzí vydělávají víc! Vyděláváte hodně? Ale druzí jsou ředitelé! Jste ředitel/ka? Jenže rozvedený/á, bezdětný/á a druzí mají šťastnou rodinu! Máte šťastnou rodinu? Co jste ale v životě dokázal/a?!

A tak Chcivíc kupí tituly, certifikáty, peníze, domy, auta, dovolené, ocenění, kompetence a pozice, zatímco život teče, vztahy se rozpadají a radost a pocit štěstí se odstěhovaly jinam. 

Co chybí uvnitř, hledáme venku

Často je právě Chcivíc příčinou workoholismu, strnulé soutěživosti, přehnané kritičnosti a závisti. Nedovolí Vám zasmát se svým chybám a nedovolí Vám ani mít opravdovou radost z výsledků svých i někoho druhého. Úspěch přítele Vám zhořkne na jazyku – zbude jen pachuť z toho, co vy sami jste (ještě) nedokázali. 

Vždyť tolik makáte! Tak usilovně a dlouho! Copak si vůbec druzí úspěch ZASLOUŽÍ?! Jen tak??? 

Dá se říct, že ač má Chcivíc zcela rozdílný přístup, přesto je Tomu, kterého bolí říct ne velmi podobný. Jako by byli sourozenci, dvě strany téhož. Oba nerespektují své hranice, potřeby a emoce. Často s nimi ani nejsou v kontaktu. Při hledání lásky a štěstí se zaměřují ven, místo aby se podívali dovnitř, do sebe. Jejich sebepřijetí závisí na potvrzení zvenčí a má nekonečnou řadu podmínek. 

Pokud Vám jsou nějaké aspekty Chcivíce povědomé, absolutně to neznamená, že Vy jste on. Záměrně jsem ho vykreslila v poměrně extrémní podobě, vy ho ale můžete brát třeba jako jakéhosi spolubydlícího, který se k Vám v jisté fázi životního vývoje přidal, aby Vám s něčím, co bylo příliš těžké, pomohl. Může být robustní, nebo jen úplně drobný a nenápadný. A je jen na Vás, jakou mu dáte důležitost a moc nad Vaším životem.

Jak to máte Vy? Máte s Chcivícem osobní zkušenost? Podělte se o ni v komentáři pod článkem na mém Facebooku. A pokud chcete svému vnitřnímu sabotérovi svobody lépe porozumět, jestliže Vás odděluje od života, jaký chcete žít, napište mi a moc ráda se s Vámi domluvím na termínu konzultace.

Vaše Míša LaLoba

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *