LaLoba

„Koučink, aha… A čeho jsi teda trenér?“

Často se ohledně koučinku setkávám s různými představami a očekáváními: „Prosím Vás, poraďte mi, co mám dělat!“ „Koučink? To je něco pro firmy, ne? Pro zvýšení obratu a výkonu.“ Další lidé mají přímou zkušenost s „koučinkem“, který bohužel koučinkem nebyl, a jsou dopředu zděšení: „Kouč, no to jsem zažila v práci a bylo to strašný!“ Nebo: „Tihle koučové, to jsou takoví agenti s teplou vodou, co vystudovali vysokou školu života a jen tahají z lidí peníze!“ 

Možná i Vy máte o koučinku nějaké mínění. Zažili jste příšerné sezení s člověkem, který Vás neustále přerušoval a dával Vám nevyžádané rady. Byli jste u té vyhlášené koučky, zaplatili jí několik tisíc a posléze promptně vyhledali psychoterapeuta s pocitem, že nikdy nic ze svých cílů nedokážete naplnit. Zaměstnavatel na Vás nasadil kouče jako předstupeň vyhazovu a ještě teď jste ve stresu, když si na to vzpomenete… 

Anebo prostě moc nevíte, co to ten koučink je a jak kouč vlastně pracuje? 

Narovinu, byla jsem na tom nachlup stejně. O koučinku jsem slyšela už dávno, ale jelikož jsem si ho spojovala pouze s oblastí bussinessu
a považovala ho za mělkou techniku ke zlepšení výkonnosti, nezajímala jsem se o něj. Množství pozoruhodných osob, které se v posledních letech nazývají koučem/koučkou mi přišlo, řekněme, úsměvné. Dnes vím, že to byly z mé strany jen obrovské předsudky. 

Koučink je totiž metoda, kterou je možno použít v rozličných oblastech života, které chcete zlepšit. Ať se jedná o práci a finance, zdraví, vztahy, bydlení, tvorbu, Vaše pocity, prožívání, jednání, vize a sny, schopnosti a dovednosti, plánování důležitých aktivit nebo seberozvoj a další. 

A co je podstatné – funguje!

Moje cesta ke koučinku

V práci s lidmi pro mě byla vždy klíčová hloubka kontaktu. V rámci své praxe v sociálních službách jsem absolvovala mnoho vzdělávacích programů akreditovaných MPSV, mezi nimi např. roční Sebezkušenostní výcvik kontaktní práce (230 vyučovacích hodin), Základní krizovou intervenci (56 vyučovacích hodin) nebo Výcvik v motivačních rozhovorech (48 vyučovacích hodin).

Právě posledně jmenovaný kurz, který byl zaměřený na změnu a její předpoklady, mě uvedl do světa koučinku – naučil mě specifickému přístupu ke klientovi jako ke zdroji vlastní motivace i řešení. A to mě naprosto nadchlo. Jenže jsem ještě nevěděla, že vlastně dělám koučink. 

Cíleně jsem se této metodě začala věnovat, když jsem narazila na Výcvik transformačního koučinku Zorky Rossmannové Pekařové (akreditovaný MŠMT) a s údivem zjistila, že je to přesně to, co jsem hledala. Vynikající nástroj, který plně respektuje klienta a jeho potřeby, umí jít do hloubky a především – skutečně pomáhá lidem zlepšovat kvalitu života.

Základní principy koučinku

Koučink vychází z předpokladu, že oba lidé, kteří se v koučovacím procesu potkávají – Vy jako klient i já jako kouč – jsou v pořádku a jsou si zcela rovnocenní. Nechodíme za koučem, aby nás „opravil“ – my všichni máme potenciál pro svůj vnitřní rozvoj a růst. Odpověď, kterou hledáme při řešení různých životních problémů a otázek, tu máme uvnitř. Jen ji musíme najít.

Někdy je ale tato odpověď skrytá – schovává se pod nánosy různých přesvědčení, pochybností, neúspěšných pokusů a životních zklamání. Místo světla našich vizí a tvůrčího nadšení nás obklopuje temnota strachu, nefunkčních návyků a bezradnosti. Chybí nám podpora a povzbuzení k vykročení za svými sny. A často tápeme, kudy se za nimi vlastně vydat. 

A právě tehdy se hodí použít nástroj, který nás z této mlhy vyvede do větší jasnosti. Bezpečně, citlivě k Vašim potřebám, ohleduplně. 

Expertem na svůj život jste Vy, mojí parketou je proces

Jako kouč jsem tu plně pro Vás. Svou situaci znáte nejlépe Vy, já Vám ale mohu pomoci se v ní zorientovat a změnit perspektivu, s jakou se sami na sebe a na svůj život díváte. Dovedu Vás ke svým zdrojům a společně najdeme řešení vyrobené Vám na míru – Vámi samotnými. 

Vás ani Vaše problémy nijak nehodnotím. Jsem tu, abych Vás co nejvíce podpořila na Vaší cestě, povzbudila Vás, naslouchala Vám hlavou, ale i srdcem. Abych Vám pomohla zahlédnout nové souvislosti, to vše s respektem k Vaší vlastní moudrosti. 

Mezi častá témata, která během koučinku s klienty řešíme, patří např.: 

 • zdraví a kondice, psychosomatika,
 • zlepšení jakýchkoliv vlastností, schopností, dovedností,
 • práce a finance (jak zvýšit výkonnost nebo naopak ubrat plyn? Podnikání, (re)start projektu, vztah k penězům obecně, life-work balance atd.)
 • jakékoliv vztahy vč. vztahu k sobě sama,
 • pocity, emoce, prožívání,
 • jednání, chování,
 • hodnoty a postoje,
 • sny a vize, jejich naplnění,
 • poslání, životní směřování,
 • rodičovství,
 • posílení kreativity,
 • zlepšení bydlení, rekonstrukce, stěhování,
 • změněné stavy vědomí, jejich integrace, psychospirituální prožitky,
 • příprava na důležitou událost typu svatba/rozvod
 • volba mezi různými variantami, rozhodnutí
 • … a Vaše další témata

A pokud stále váháte, můžete využít nabídku bezplatné 20 min. konzultace. Moc se na Vás těším! 

Míša LaLoba